A BUDAPEST FOTÓFESZTIVÁL 2021-es katalógusa:
BUDAPEST FOTÓFESZTIVÁL 2021 kiállítások / programok
MŰCSARNOK - Fotóikonok - Archívumból történelem | Howard Greenberg Gallery, New York
MŰCSARNOK – 1146 Budapest, Dózsa György út 37.
Fotóikonok – Archívumból történelem | Howard Greenberg Gallery, New York
2021. március 27. – június 27.
Nyitva tartás: Szerda – vasárnap: 10.00 – 18.00
A BUDAPEST FOTÓFESZTIVÁL és a MŰCSARNOK egy különleges válogatást mutat be a New York-i Howard Greenberg Gallery gyűjteményéből. Az ötödik éve megrendezett Budapest FotóFesztivál nyitókiállításának kurátorát, a diChroma Photography igazgatóját, Anne Morint a fotótörténeti archívumok iránt érdeklődése vezette a New York-i galeristához.
KISCELLI MÚZEUM - Élet/Kép
KISCELLI MÚZEUM – 1037 Budapest, Kiscelli utca 108.
Élet/Kép
2021. augusztus 5. – 29.
Nyitva tartás: kedd – vasárnap: 10.00-18.00
A klasszikus műfajok kortárs fotográfiai jelenlétét vizsgáló pályázataink és kiállítási sorozatunk (portré–Szubjektum, csendélet–Csöndesen, tájkép–Távlatok, akt–Testkép) egyik legfontosabb indíttatása a kíváncsiság volt. Vajon milyen az egyes műfajok túlélési, továbbélési esélye? Mi az, ami nagyon is él és virágzik ma? Ma is. És mi az, ami egy kissé kikopott, illetve annyira megváltozott, hogy szinte rá sem lehet ismerni. Bővebben…
ACB GALÉRIA - EPERJESI Ágnes kiállítása
acb Galéria – 1068 Budapest, Király utca 76.
EPERJESI Ágnes kiállítása
2021. április 15. – május 21.
Nyitva tartás: Hétfő – péntek: 14.00 – 18.00
Az acb galéria Eperjesi Ágnes 2006 óta készített színes fotogramjaiból rendez kiállítást. A tárlat azokra a munkákra fókuszál, melyek eredetileg térben kialakított helyzetek során keletkező színeket mutatnak be. A térkonstrukciók megbillennek, nem várt színértéket kapnak és végül kiterülnek a fotópapíron.
ARTBÁZIS ÖSSZMŰVÉSZETI MŰHELY - Földes Borbála és Nikol Fuska, Charlotte x Nūbila - Hurokban vagyunk
ArtBázis Összművészeti Műhely – 1085 Budapest, Horánszky utca 25.
Földes Borbála és Nikol Fuska, Charlotte x Nūbila – Hurokban vagyunk
2021. április 24. – május 20.
Látogatás telefonos bejelentkezés alapján
A Hurokban vagyunk kiállítás két egymástól független sorozat – a Nūbila (Földes Borbála) és a Charlotte (Nikol Fuska) összefonódása, amelyek egy közös látásmódot tükröznek; miközben külön-külön képviselik saját megközelítésüket.
DEÁK17 GYERMEK ÉS IFJÚSÁGI MŰVÉSZETI GALÉRIA - Lépéslenyomatok
DEÁK17 GYERMEK ÉS IFJÚSÁGI MŰVÉSZETI GALÉRIA – 1052, Budapest Deák Ferenc u. 17. I. emelet
Lépéslenyomatok
2021. április 14 – június 5.
Nyitva tartás: kedd-péntek: 10:00 – 18:00 Szombat: 09:00 – 13:00
A tánc és a mozdulatok egyszeriek és megismételhetetlenek. Pillanatnyi állapotuk rögzítése szinte lehetetlen feladat, az évtizedek alatt különböző technikák alakultak ki ennek a törékeny látványnak a megörökítésére. A Lépéslenyomatok a századforduló időszakától napjainkig fotók, notációs rendszerek, sajtótörténeti anyagok, interjúk és a számítástechnika eszközeinek segítségével tesz fel kérdéseket a rögzítés, a fotográfus és a táncos együttműködéséről, a fényképek kontextustól függő értelmezéséről és a modern technika térhódításáról.
Kiállító művészek: ANTAL Malvina, DÖMÖLKY Dániel, MOLNÁR Levente, VIDA Szabolcs, ZÁSZLÓS Mariann
Kurátorok: SOMOGYI-ROHONCZY Zsófia, STEIDL Zsófia, SZABÓ Zsófia
ARTPHOTO GALÉRIA – Szántó Szabolcs fotográfus kiállítása
ARTPHOTO GALÉRIA – 1111 Bartók Béla út 30.
Szántó Szabolcs fotográfus kiállítása
2021. május 17. – június 11.
Nyitva tartás: kedd és csütörtök: 14.00 – 18.00
Szántó Szabolcs tárlata igazi unikum az Artphoto Galéria kiállítási programjában. Ritkán akad alkalmunk egy ígéretes indulás pillanatában jelen lenni; első kiállításnak helyet adni. A helyzet nemcsak a debütálás miatt rendkívüli. Szántó Szabolcs fotográfusi alkotópályáját egy életében történt drámai, halálközeli élmény indította be, ennek következtében döbbent rá tehetségére, amely egyben a szinte kifejezhetetlen és leírhatatlan kifejezhetőségét és képekbe formálását is jelentette számára.
ARTPHOTO GALÉRIA – Hamarits Zsolt fotóművész kiállítása – Posztamentumok
ARTPHOTO GALÉRIA – 1111 Bartók Béla út 30.
Hamarits Zsolt fotóművész kiállítása – Posztamentumok
2021. június 14. – július 9.
Nyitva tartás: Kedd és csütörtök: 14.00 – 18.00
Tárgyak egy fekete dobozra helyezve. De nem akármilyen tárgyak ezek: egyrészt személyes emlékek, másrészről viszont egyszerű szimbólumok. Olyan dolgok szimbólumai, mint a gyermekkor, a játék, a tudás, a zene, a látás, a gondolkodás, a sport, a szerelem és még folytathatnám a sort.
B32 GALÉRIA -Kétely és bizonyosság - a fényképből indulva / in memoriam Baranyay András
B32 GALÉRIA – 1111 Budapest, Bartók Béla út 32.
Kétely és bizonyosság – a fényképből indulva / in memoriam Baranyay András
KONDOR Attila, MÁTYÁSI Péter és TOLNAY Imre kiállítása
2021. április 28. – május 20.
Nyitva tartás: hétfő – péntek 10.00-18.00
Baranyay András (1938-2016) Kossuth-díjas képzőművész, a kortárs magyar művészet egyik legjelentősebb alakja sajátos, töprengő, a műfaji határokat finoman átjáró életművet hozott létre. Munkái a klasszikus fotográfia, képgrafika és festészet mezsgyéjén születtek. Filozofikus, melankolikusan intim hangulatú képeivel újra meg újra rákérdezett a művészet és az élet küldetésére-hiábavalóságára – művei a kétely és bizonyosság egymással érintkező terrénumán fogantak.
Baranyay szellemiségét tudatosan követve, részben tanítványaiként, klasszikus iskolázottságunkba kapaszkodva, de a jelen és jövő kérdéseiben alámerülve, világunk felkavaró ökológiai, társadalmi történései mentén vallatjuk a fényképet és fogalmazzuk újra a képet. Mire való, mit jelen(í)t (meg) a fotográfia, miként tudunk kapcsolatba lépni személyes vizuális erőtereink révén az idővel, meg tudjuk-e ragadni a kételyt és a bizonyosságot? Mi a művész dolga, felelősséget kell-e éreznie és éreztetnie műveivel környezete iránt, vagy hátat fordítson a sorskérdéseknek? A kérdéseken és kételyen túl talán születnek válaszok és bizonyosság is.
B32 TREZOR GALÉRIA -LÁZÁR Dóri: Fejfák/Fafejek
B32 TREZOR GALÉRIA – 1111 Budapest, Bartók Béla út 32.
LÁZÁR Dóri: Fejfák/Fafejek
2021. április 29. – május 20.
Nyitva tartás: hétfő – péntek 10.00-18.00
Lázár Dóri egy nagyjából fiatalnak mondható kortárs (hiszen még él) alkotó-szerűség. Festett szőkés hajú, 170 cm magas, 52 kiló, gyenge-görnyedt testalkatú, zöldes szemű. Vércsoportja A+. Azt sem tudja merre nézzen, annyi dolog van a világon és ezek közül sajnos rengeteg dolgot egyáltalán nem ért, ez azonban nem akadályozza meg abban, hogy akarjon dolgokat mondani. Elég öncélúnak hangzik az ügy, pedig nem annak szánta.
Lázár Dóri legújabb önálló kiállítása pont akkora cirkusz lesz, mint amekkora az agyában zajlik épp, ezt az egyet garantálja!
ROBERT CAPA KORTÁRS FOTOGRÁFIAI KÖZPONT- A tükör. Pszichológia, analízis és fotográfia – a Capa Központ Gyógyír című kiállításához kapcsolódó online előadás-sorozat
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ – 1065 Budapest, Nagymező u. 8.
A tükör. Pszichológia, analízis és fotográfia – a Capa Központ Gyógyír című kiállításához kapcsolódó online előadás-sorozat
2021. 03. 29., 04. 5., 12., 19., 26. hétfőnként 18 órától
A videó-előadások a Capa Központ Facebook és Youtube csatornáján
A Capa Központ újranyitását követően látható Gyógyír című csoportos fotográfiai kiállítás nyolc alkotója 2019 decemberében arra kapott felkérést, hogy a fotográfia médiumán keresztül keressen választ a következő kérdésekre: milyen apró lépések segíthetnek az egyéneknek a mentális egészség megőrzésében és melyek az elképzelhető megoldások a kisebb-nagyobb közösségek, illetve a társadalom számára a krízis, a szorongás, a kiégés problémáiból való gyógyuláshoz?
DOKUBROM GALÉRIA - Kerülj kékbe, kerülj képbe
Dokubrom Galéria – 1111 Budapest, Bartók Béla út 33.
Kerülj kékbe, kerülj képbe
2021. április 17. – május 2.
Nyitva tartás: kedd – vasárnap: 12.00 – 19.00
A kiállítás tizenkét kortárs magyar fotográfus képeiből válogat a Kis Lépések Alapítvány az Autizmus Világnapjához kapcsolódó, figyelemfelhívó kampányában.
Kiállító művészek: BARAKONYI Szabolcs, BÁCSI Róbert László, CSOSZÓ Gabriella, DARAB Zsuzsa, ERDEI Krisztina, HANGAY Enikő, MÁRTONFAI Dénes, MOHAI Balázs, MOLNÁR Zoltán, PITI Marcell, SZOMBAT Éva, TÓTH Szilvi Kurátor: Csizek Gabriella
DOKUBROM GALÉRIA - Nagy Zopán: Duplex next / válogatott fotográfiák, könyvek és fotó-munkák
Dokubrom Galéria – 1111 Budapest, Bartók Béla út 33.
Nagy Zopán: Duplex next / válogatott fotográfiák, könyvek és fotó-munkák
2021. május 4. – 17. június 15. -.30.
Nyitva tartás: hétköznap: 14:00 – 19:00
Ezen válogatás: analóg fotográfiákból áll össze, melyek többnyire régi (60-80 éves), nagy formátumú (6×6-os, 6×9-es) fényképezőgépekkel készültek, mint pl. Pajtás, Yashica Mat-124 G, Roby box-gép, Nettar Zeiss-ikon… E képek sok esetben kísérletek, lejárt nyersanyagokra többszörösen exponált „jelenések”, illetve komponálások és esetlegességek lírikus-absztrakt, amorf eredményei.
FESZTIVÁLKÖZPONT -Dokubrom galéria
FESZTIVÁLKÖZPONT – Dokubrom galéria
A BUDAPEST FOTÓFESZTIVÁL PROGRAMSOROZATA A FESZTIVÁLKÖZPONTBAN
1111 Budapest, Bartók Béla út 33.
Nyitva tartás: kedd – szombat: 11:00 – 18:00
2021. május 19. – június 10:
A Camões Intézet – Portugál Nyelvi Központ Budapest programja:
Törések. Augusto Brázio, Luísa Ferreira, Pauliana Valente Pimentel és Pedro Letria kiállítása
A „Törések” négy portugál művész munkáját mutatja be, akiknek egyedi stílusjegyei felismerhetőek munkáikban. Napjaink társadalma gyors egymásutánban szembesült kitörő gazdasági növekedéssel és teljes lelassulással. Ezek a változások, nagy hatással vannak az érintett társadalmakra. Egy olyan kis és törékeny gazdasággal rendelkező országban, mint Portugália, komoly következményekkel jár ez az időszak. Augusto Brázio, Luísa Ferreira, Pauliana Valente Pimentel és Pedro Letria műveikkel ebbe a törésekkel teli világba kalauzolnak el minket a valóság és fikció határán. Habár ez a kiállítás nem tükrözi a teljes portugál fotóművészetet, kiválóan bemutatja az ország legérdekesebb fényképészeti alkotásait.
BPF Screening Nights
A nagyközönség számára nyitott és változatos programok, vetítések, előadások, közönségtalálkozó, fotográfiai szakmai események és portfolio review színesíti a BPF kiállítási programsorozatát:
A rendezvénysorozat ingyenes, regisztrációköteles: budapestphotofestival@gmail.com
2021. 04. 30. 18:00 óra – BPF Screening Nights – Hölvényi Kristóf
Az arab világról, a közel-keleti régió nehéz helyzetéről és a menekültválságról sokat hallottunk már. A médiából érkező hírek azonban sokszor torz lencsén keresztül mutatják be ezt a témát. Kik ezek az emberek valójában, milyen az életük, milyen a kultúrájuk? Hölvényi Kristóf szabadúszó fotóriporter is erre volt kíváncsi, amikor úgy döntött, karrierét ennek a területnek szenteli. Arab szakra is azért járt, hogy egyfajta hidat alkothasson a két kultúra között. Ezen az előadáson rengeteg képpel és a hozzájuk tartozó érdekes, sokszor szívbe markoló történetekkel mesél nekünk az arab világról és az ottani emberek sorsáról.
2021. 05. 14. 18:00 óra – BPF Screening Nights – Tombor Zoltán
Sokan vágynak olyan fotós karrierre és nemzetközi elismerésre, mint amilyennel Tombor Zoltán rendelkezik. A Budapest, Milánó majd New York után ismét Budapestre költöző művész látott már mindent: csillogást, sikert és ennek árnyoldalait is. Ebben a személyes hangvételű, képekkel tarkított előadásban mesél majd nekünk az alkalmazott és az alkotói munka sajátosságairól, és arról, hogy e kettő hogyan kapcsolható össze a saját tapasztalatai alapján. Bepillanthatunk majd a szakma színfalai mögé, miközben megismerhetjük ezt a nem mindennapi életutat.
2021. 05. 21. 18:00 óra – BPF Screening Nights – RANDOM – Kortárs Fotóművészeti Csoport
A RANDOM egy művészeti szervezet, amely tagjai számára párbeszédet, bemutatkozást és aktivitást biztosít, támogatva az alkotók művészeti tevékenységét, fotóművészeti alkotások megismertetését a hazai és külföldi érdeklődőkkel. A beszélgetésen az alkotók legújabb munkáikat mutatják be.
FAUR ZSÓFI GALÉRIA – Katerina BELKINA : Dream Walkers
FAUR ZSÓFI GALÉRIA – 1114 Budapest, Bartók Béla út 25.
Katerina BELKINA : Dream Walkers
2021. május 3. – június 18.
Nyitva tartás: hétfő-péntek 12.00-18.00
Mint minden nagyszerű történet, feltéve ha jól mesélik el, az elménkben egy képzeletbeli vetítővásznon jelenik meg. A mesék serkentik képzeletünket, és példamutató jellegük által élesítik ítélőképességünket. Katerina Belkina hagyta, hogy a mesék inspirálják, és ez által alkotta meg a saját értelmezését róluk.
FUGA – Magán és nyilvános terek. Fotóalapú válogatás a Balázs–Dénes Gyűjteményből
FUGA -BUDAPESTI ÉPÍTÉSZETI KÖZPONT – 1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.
Magán és nyilvános terek. Fotóalapú válogatás a Balázs–Dénes Gyűjteményből
2021. május 13. – 24.
Nyitva tartás:Hétfő-vasárnap 13.00 – 21.00, kedd: zárva
Balázs Árpád és Dénes Andrea gyűjteményének egyik meghatározó iránya a neoavantgárd és a poszt-konceptuális művészet reflexiója olyan társadalmi ügyekre, amelyek a bennünket körbevevő privát és köztér átalakulásához, szimbolikus üzeneteihez kötődnek. A hetvenes évektől máig a művészek ezeket a témákat gyakran fotós eszközökkel vizualizálják. A kiállítás tematikája a FUGA-hoz, fotós nyelvezete a fesztiválhoz kötődik, miközben kritikai, gyakran humoros, néhol provokatív kortárs alkotásokat mutat be.
FUGA – Nagy Balázs fotókiállítása
FUGA -BUDAPESTI ÉPÍTÉSZETI KÖZPONT – 1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.
2021. április 9. – 25.
Nagy Balázs fotókiállítása
„Hívd a Ricsit, itt a száma, ő majd megmondja, mit fotózhatsz itt!” Félillegális voyeurizmus, lopva szemlélődés, tisztázatlan viszonyok okozta feszültség: Nagy Balázs fotós első önálló kiállításán nagyformátumú analóg kamerájának fekete-fehér képeivel Budapest külvárosainak jelenét járjuk be. A cím a külváros legforgalmasabb útjára és környékére utal, és emellett a volt ipari városrészek, munkásnegyedek valóságára. A fotós ipari romokat, elhagyatott gyártelepeket, elnéptelenedő művelődési házakat, a Chinatown terjeszkedő piacát, gazdátlanná vált munkástelepeket barangolt be, és közben az ott élők mindennapjaival is szembesült. Kurátor: Zsoldos Anna
Online megnyitó: https://www.youtube.com/user/fugabudapest/videos
HÁROM HÉT GALÉRIA – ROBITZ Anikó: FONOTT TÜKÖR
Három Hét Galéria – 1114 Budapest, Bartók Béla út 37.
ROBITZ Anikó: FONOTT TÜKÖR
2021. május 13. – június 6.
Nyitva tartás: kedd – péntek 11.00-15.00, szombat: 12.00-18.00
Új munkáim az identitás és önazonosság kérdésével foglalkoznak. 2019 végén kezdtem készíteni a Woven Mirror képeket, melyek vászonra nyomtatott fotók és tükrös felületű műbőr felhasználásával készülnek. A képekhez felhasznált anyagokat különböző szélességű csíkokra vágom és összefonom őket, majd vakrámára rögzítem. A formanyelv továbbra is geometrikus, de korábbi munkáimhoz képest több réteget alkotva a síkból kilépnek a térbe.
HM HADTÖRTÉNTI INTÉZET ÉS MÚZEUM - „Objektív” szemmel – Válogatás a haditudósító század felvételeiből, 1941-1944
HM HADTÖRTÉNTI INTÉZET ÉS MÚZEUM – 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4.
„Objektív” szemmel – Válogatás a haditudósító század felvételeiből, 1941-1944
2021. április 16. – október 17.
Nyitva tartás: Kedd-vasárnap: 9.00 – 17.00
Magyarország második világháborúba lépésének 80. évfordulója alkalmából bemutatásra kerülnek a haditudósító századnak a Hadtörténeti Múzeum Fotóarchívumában őrzött felvételei. A haditudósító századot, mely 1941-től működött a hadsereg kötelékében, újságírók, rádiósok, filmesek, valamint fotósok alkották.
HYBRIDART SPACE - FRESH MEAT
HYBRIDART SPACE
1052 Budapest, Galamb utca 6.
FRESH MEAT
2021. április 1. – 21.
Nyitva tartás: kedd – csütörtök 13:00 – 17:00
A Budapest FotóFesztivál a Hybridarttal együttműködésben hagyományteremtő céllal pályázatot hirdetett 35 év alatti fotográfusok számára csoportos kiállításon való megjelenésre. Az évente meghirdetett pályázaton a nyertes alkotók munkái által a Hybridart Galériában, a BPF kiemelt eseményeként mutatkozik be a kortárs magyar fotográfia legifjabb generációja. A tematikailag kötetlen felhívás arra keresi a választ, hogy mi foglalkoztatja most a fiatal fotográfusokat, melyek azok a tematikák, kérdések, melyek mentén sorozataik / portfóliójuk formálódik. A kiállítás kurátorai főként az eredetiséget, a nem konvencionális látásmódot, megközelítést részesítették előnyben mind a témák és a koncepciók tekintetében. Kiállítók: Bohus Réka, Gajewszky Anna, Juhász Vivien Klára, Szécsi Noémi, Szabó Emma, Cora Sun Kurátor: Kudász Gábor Arion
INDA Galéria - Hermann Ildi: szerint a világ
INDA Galéria 1061 Budapest, Király u. 34.
Hermann Ildi: szerint a világ
2021. április 23. – május 28.
Nyitva tartás: kedd – péntek 14.00-18.00
Hermann Ildi hiánya még mindig felfoghatatlan. Nem volt elég időnk, és talán nem is lesz, hogy el tudjuk fogadni: akkor és ott lezárult az életmű. Az a látásmód, amely már a kezdetektől jellemezte Ildit, nem folytatódik. Fanyar humora, empátiája, lényeglátása és az abszurditás iránti fogékonysága tette Őt egyedülállóvá. Akár néma enteriőröket, zavarba hozó tárgy-együtteseket, mindennapi vagy éppen kitüntetett pillanatokat -ahol az emberi alak és a környezet együttesen hozta létre az abszurd látványt -tettörökéletűvé képeiben. Ildi szerint: a világ, amikor ő nézett rá, ilyen volt.
Kurátor: Csizek Gabriella és Somogyi Zsófia
KARINTHY SZALON - VEDRES Ági – Les amis des femmes
KARINTHY SZALON
1111 Budapest, Karinthy Frigyes út 22.
VEDRES Ági – Les amis des femmes
2021. április 20. – május 14.
Nyitva tartás: hétfő – péntek 11.00-18.00
Vedres Ági egyéni kiállításának
kiindulópontja a nagymama egykori halványkék tüll sálja, s az azon látható ábrák és feliratok: Les Amis Des Femmes (A nők barátai). A fotográfiák a meghatározhatatlanul jelenlévő nőiség non-verbális szimbólumrendszerét rögzítik szubjektív pillanatokban. A portrék alanyai a hétköznapok megismételhetetlen szépségei, akik tudtukon kívül testesítik meg a nőiesség viselkedésmintáit. Olyan környezetben, ahol személyiségükhöz hűen kibontakozhatnak és a csipke, bársony, organza, azaz a „nők barátai” által önmaguk virágaivá válhatnak.
K.A.S. GALÉRIA – Drégely Imre, Haid Attila, Herendi Péter, Molnár Zoltán : Territórium
K.A.S. GALÉRIA – 1114 Budapest, Bartók Béla út 9.
Drégely Imre, Haid Attila, Herendi Péter, Molnár Zoltán: Territórium
2021. május 4. – 17.
Nyitva tartás: szerda-péntek 15.00-18.00
Territórium, mint felség-, és vadászterület
Korunkban, mikor úgy tűnik egyre kevésbé láthatóak, tapasztalhatóak a téri és időbeli, vagy akár a realitás és virtualitás közti határok, talán egyre fontosabb megvizsgálni, mit jelent ez az ősi, atavisztikus fogalom az embernek, mint biológiai lénynek. Önmaga által konstruált elképzelt tereket, időszeletekben vizsgálandó kísérleti terepet, bármilyen szegényes, de menedéket vagy kerítések mögötti magánszférát? Az előző kiállításaink során megkezdett közös gondolkodás, négy különböző fotográfus más-más nézőpontja segíthet a kérdés képi megválaszolásában, vagy továbbgondolásában.
K.A.S. GALÉRIA – HAID Attila: In & Out
K.A.S. GALÉRIA – 1114 Budapest, Bartók Béla út 9.
HAID Attila: In & Out
2021. április 16. – május 2.
Nyitva tartás: szerda-péntek 15.00-18.00
„In & Out”-kiállítás autizmussal élőkről
Napjainkban egyre többet hallunk az autizmusról, amit a különböző médiumok az éppen aktuális nézetek tükrében magyaráznak, értelmeznek, diagnosztizálnak vagy akár reklámoznak. A kiállítás szereplői ők, az “autizmussal élők”, akiket szeretnék úgy bemutatni, ahogyan én, “autistákkal élő (dolgozó)” látom. Célom, hogy fotóim segítségével a téma iránt fogékony emberek újfajta bepillantást kapjanak ebbe a világba.
KOREAI KULTURÁLIS KÖZPONT - 그 다음은, What is next? vagyis Mi következik? II.
KOREAI KULTURÁLIS KÖZPONT
1023 Budapest, Frankel Leó út 30-34.
그 다음은, What is next? vagyis Mi következik? II.
Yoon Gil Jung, Jang Yong Geun, Lee Dae Sung, Park Hyeong-Ki
2021. március 15. – szeptember 17.
Online kiállítás, klikk ide…
*Online Exhibition: THE온-ON (kcconline-exhibition.com)
A kiállítás-sorozat a COVID–19 világjárvány korszakában aktuális, univerzális kérdésekre reflektál. Olyan témákkal foglalkozik, amelyekkel a világ minden táján élőnek szembesülnie kell, és amelyeket az emberiségnek együtt kell leküzdenie és megoldania a fenntartható élet megőrzése érdekében. A sorozat négy dokumentarista koreai fotográfus munkáit mutatja be. Yoon Gil Jung A természet ellentámadása, Jang Yong Geun 37.5℃, Lee Dae Sung Futurisztikus régészet és Egy eltűnő sziget partján, valamint Park Hyeong-Ki Megváltozott mindennapok című tárlata a Koreai Kulturális Központ online kiállítóterében lesz látható.
LENGYEL INTÉZET - WITKACY ARCAI Stanisław Ignacy Witkiewicz önarcképei
LENGYEL INTÉZET
1061 Budapest, Andrássy út 32.
WITKACY ARCAI Stanisław Ignacy Witkiewicz önarcképei
2021. április 29. – június 3.
Nyitva tartás: hétfő-péntek 10.00 – 18.00
Witkacy (Stanisław Ignacy Witkiewicz) az alkotói pályafutását festőként kezdte. Ám a festészetben csalódott, mert azt kézműves kifejező eszköznek találta és fotográfia lett a következő művészi kísérlete. Megrendezett arcképciklusai kétségkívül a performance előfutárai voltak. Mivel a festészet és a fotográfia mégsem az intellektus velejárói, Witkacy az írott szóhoz fordult – és azonnal sikert aratott. Filozófiai értekezéseket, regényeket és drámákat írt, nagy sikerrel. A történelem ádozata lett, a német és szovjet csapatok közé szorulva öngyilkosságot követett el.
MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZEK SZÖVETSÉGÉNEK SZÉKHÁZA - Kovács Csaba: Időnk a térben
MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZEK SZÖVETSÉGÉNEK SZÉKHÁZA
1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.
Kovács Csaba: Időnk a térben
2021. május 3. – 16.
Nyitva tartás: kedd-szombat 10.00-18.00
Kovács Csaba szolárgráf fotóit analóg technikával lyukkamerák segítségével készíti. A lyukkamerák a legegyszerűbb fényképezőgépek. Ezeket az eszközöket gépnek túlzás is nevezni, hiszen egyszerű dobozokról van szó. A szolárgráfiát talán napjárásnak lehet lefordítani, ez a fotográfiának a leghosszabb expozíciós értékeivel dolgozó műfaja. Egészen pontosan a pár órányitól akár a fél éves felvételekig készülnek a képek. Az épített környezetünket sokféleképpen bemutatták már, azonban az idő múlását már sokkal nehezebb ábrázolni. Ezzel a technikával lehetővé válik bemutatni az általunk megalkotott egzakt világot és az idő visszafordíthatatlan tovahaladását. A teret és az időt.
MAGYAR KERESKEDELMI ÉS VENDÉGLÁTÓIPARI MÚZEUM KULTEA GALÉRIA – Patyi & Gastro
MAGYAR KERESKEDELMI ÉS VENDÉGLÁTÓIPARI MÚZEUM, KULTEA GALÉRIA
1036 Budapest Korona tér 1.
PATYI FOTÓSTÚDIÓ –Gasztrofotókiállítás
2021. május 13. – szeptember 10.
Nyitva tartás: kedd-szombat 10.00-18.00
A Patyi Fotóstúdió alkotóinak neve elválaszthatatlan a gasztrofotó világától. Patyi Árpád számos szakácskönyv társszerzője volt Korpádi Péter foodstylisttal. Árpi egyszemélyben mester is, mert lánya, Patyi Szidi a tanítványa, mára már önállóan dolgozik, Árpi pedig az ő alkotótársává vált. Szidi a stúdióban fényképészként és a kompozíciókat megálmodófood-stylistként dolgozik. Árpi és Szidi fő profilja az ételfotózás, de emellett számtalan tárgy és reklámfotót találunk nevük alatt.
MAGYAR MŰHELY GALÉRIA - Syporca WHANDAL: VÁKUUM
MAGYAR MŰHELY GALÉRIA
1072. Budapest, Akácfa utca 20.
Syporca WHANDAL: VÁKUUM
2021. április 7. – 23.
Nyitva tartás: munkanapokon 10:00 – 17:00
A tudomány által definiált valóság indifferens számomra, akárcsak a lineáris időszemlélet korszakokra tagozódó determináltsága. Egy alternatív valóságban létezve emberi minőségek és szakrális, eksztatikus tudatállapotok vizuális megjelenítésén kísérletezek, melynek egyik médiuma a fotó. Kerülve az elkapott népszerű pillanatok, és technikai bravúrok arroganciáját metakommunikatív és ösztönalapú pozícióból ragadok meg olyan „hivatalosan nem fontos” pillanatokat, mely az alkotás/teremtés korporális megjelenései, maga a korszak, ami idő és tér nélküli. Az alázatból eredő előadó művészet testkísérletei, testtapasztalatai, organikus mozgásai, mozdulatlansága, mint egy vákuum, „üres, valamitől megfosztott, szabad…” esszenciálisan hordozza a megsemmisülés és beteljesedés tragédiáját.
MAGYAR OLIMPIAI ÉS SPORTMÚZEUM – Hátsó füves – barangolás a magyar futball rejtett tájain
MAGYAR OLIMPIAI ÉS SPORTMÚZEUM – 1146 Budapest, Dózsa György út 3. – Magyar Sport Háza
Hátsó füves – barangolás a magyar futball rejtett tájain
2021. április 21. – június 25.
Nyitva tartás: hétfő-szombat 09.00-19.00
Barangolás a magyar futball rejtett tájain, ahol a csapat sorsa meglepő élességgel rajzolja elénk a kis települések társadalmi kihívásait: a falusi oktatás küzdelmeit, az elvándorlás hatásait, az öregedő lakosság megváltozott igényeit, a cigányság kiútkeresését. A Hátsó füves kiállítás a Nemzeti Sport öt évet felölelő, többszörösen díjazott, utóbb önálló könyvben is bemutatott országjáró sorozatának összegzése. A közel százötven helyszínt érintő gyűjtés képi hozadéka az egyedülálló válogatás a tíz fotóriporter lenyűgöző, mégis emberközeli képeiből, amelyek a falusi labdarúgás kiveszőben lévő, gyökeresen átalakuló világának talán utolsó pillanatfelvételei. A rögzített mozzanatok túlmutatnak a sport keretein, éles korrajzot és szociológiai látleletet kínálnak. A kiállítás a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum és a Mediaworks Hungary Zrt. közreműködésével valósul meg.
MASSOLIT BOOKS & CAFÉ / CSEH CENTRUM - Lukáš Houdek: Orient reloaded
MASSOLIT BOOKS & CAFÉ / CSEH CENTRUM – 1072 Budapest, Nagy Diófa u. 30.
Lukáš Houdek: Orient reloaded
2021. április 27. – május 25.
Hétfő-vasárnap: 9:00-19:00
VanDyke technikával előhívott, 20 fotóból álló sorozat utazási irodák katalógusaiból, 2017. Régebben Egyiptomra és a Közel-Keletre általánosságban csodálattal és egy csipetnyi feszültséggel tekintettünk, valamint azzal a vággyal, hogy egyszer mi is útra kelünk egy ilyen úticél felé és átéljük azokat a kalandokat, amelyekről könyveikben a cseh útleírások ikonikus alakjai, Hanzelka és Zikmund is írtak. Elakadó lélegzettel nézegettük az akár több évtizedes fotókon a piramisokat, a zabolátlan Nílust, a titokzatos helyieket, az ókori palotákat és templomokat. Napjainkban ezeket a szentélyeket szállodák és üdülőhelyek váltották fel, ahová – az utazási katalógusok kápráztató fotóinak hatására – egyre több cseh is elutazik.
MEXIKÓI NAGYKÖVETSÉG / THE RED DOOR GALLERY - Hugo Brehme – Visszatekintés: 100 évvel ezelőtt Mexikóban
MEXIKÓI NAGYKÖVETSÉG / THE RED DOOR GALLERY – 1088 Budapest, Szentkirályi utca 13.
Hugo Brehme – Visszatekintés: 100 évvel ezelőtt Mexikóban
2021. április 7. – május 3.
Nyitva tartás: Szerda – Szombat: 15:00 – 19:00
Hugo Brehme (1882. december 3., Eisenach, Németország; 1954. június 13., Mexikóváros) németországi születésű mexikói fotós volt. Brehme munkája Mexikóvárost és annak tereit, utcáit és épületeit ábrázolja, melyek szemtanúi voltak az ország forradalmi időszak (1910-1920) utáni modernizációjának. A tájak nosztalgikus képet nyújtanak a nézőnek Mexikóváros idézi életéről és polgári építészetéről. Hugo Brehme fényképein Mexikót láthatjuk, mely a porfir korszak változásainak van kitéve. Szelektív szemmel dokumentálta a mexikói forradalom mozgását magukból az árkokból, és miután a forradalmi bravúr lezárult, az ország bejárásának szentelte magát, hogy bemutassa a mexikói tájat. Az itt kiállított fényképek szemléltetik Mexikóvárost, áttekintik az 1905 és 1946 közötti időszakot, és bemutatják nekünk annak tereit, utcáit és épületeit, amelyek tanúi voltak a történelmi fejlődésnek.
MEXIKÓI NAGYKÖVETSÉG / THE RED DOOR GALLERY - María Paula Martínez - Mexikó mély színei
MEXIKÓI NAGYKÖVETSÉG / THE RED DOOR GALLERY – 1088 Budapest, Szentkirályi utca 13.
María Paula Martínez – Mexikó mély színei
2021. május 5. – 28.
Nyitva tartás: Szerda – Szombat: 15:00 – 19:00
María Paula Martínez Jáuregui Lorda mexikói dokumentumfotós, aki elkötelezett az egész világot érintő szociális és humanitárius kérdések iránt. A világszerte működő Photographers Borders (PWB) szervezet tagja. A vulkánok iránti szeretete arra késztette, hogy négy évvel ezelőtt egy személyes projektet indítson, amely dokumentálta a mexikói hegység fenségét és a globális felmelegedés miatt Mexikóban található három gleccser olvadásának gyorsaságát. Számos tengervédelmi projektet is véghez vitt Mexikó tengerein.
MOM KULTURÁLIS KÖZPONT / REICH KÁROLY GALÉRIA - Sebestyén Sára: ÉRTED!
MOM KULTURÁLIS KÖZPONT / REICH KÁROLY GALÉRIA – 1124 Budapest Csörsz u 18.
Sebestyén Sára: ÉRTED!
2021. március 01. – augusztus 31.
Nyitva tartás: Mindennap 8.00-19.30 órái
Sebestyén Sára fotográfiái szervesen illeszkednek a magyar fotóművészet konstruktivista vonulatába. Képeit épületrészletek, mindennapjaink apró részletei alkotják, melyeknek mérnöki pontosság és lágy harmónia alkot keretet. Színek, formák és fények finom játéka találkozik a geometria merev szabályaival, gyakran ellentétpárokból építkezik, azonban minden kompozíció valami újat, valami váratlant is rejt.
MOME Fotográfia MA szak és Erzsébetváros együttműködésében létrejött kiállítások - Fiatal _ Felnőtt _ Történetek
MOME Fotográfia MA szak és Erzsébetváros együttműködésében létrejött kiállítások – Fiatal _ Felnőtt _ Történetek
2021. április 27. – május 14. minden nap 12-18 óráig
Helyszínek / kiállítók:
K6 Galéria, Klauzál tér 6. / Idil Emiroglu
Zsidó Történeti Tár, Csányi utca 5. / Szécsi Noémi és Turi András
Pezsegő Frizzante Bár, Király utca 31. / Novák Dorottya
Designer bolt, Király utca 29. / Taródi-Nagy Konrád Péter
Pauer Gyula egykori műterme, Damjanich u. 32. IV.em 2. / Szepsi-Szűcs Lilla
Mindannyiunk közös élménye a fiatalság. Most, nemrég, egykor. Ezt az időszakot idézik helyeink is, az első csók helye, a titkos zugok, egy kocsma, az iskola, az otthon kapuja. Attól függetlenül léteznek az emlékeinkben, hogy most éppen hány évesek vagyunk. Vagy már nincsenek meg a helyek, mert átnevezték, lebontották, betiltották, átépítették őket. Esetleg mi magunk, emlékezők lettünk hűtlenek és újakra cseréltük a régi kedves helyeket. Ilyen a világ, teret kell adni az újnak és az újat keresőknek.
MOLNÁR ANI GALÉRIA – Mayer Éva: Terra incognita
MOLNÁR ANI GALÉRIA
1088 Budapest Bródy Sándor u. 36.
Mayer Éva: Terra incognita
2021. április 21. – május 29.
Nyitva tartás: Kedd-Péntek: 12:00 – 18:00, Szombat 11:00-17:00
Mayer Éva képgrafikusként végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Többnyire installációkban gondolkodik, melyekben jelentős szerepe van az általa kidolgozott technikának: az üveglapra festett képeket beszkenneli, digitálisan módosítja, majd kinyomtatja. Műveiben központi szerepet játszanak az identitásproblémák, a személyes traumák és társadalmi szinten tabunak számító kérdések megfogalmazása. Mindehhez kulturális-metaforikus elemeket, szimbólumokat, archetípusokat (ház, templom, bölcső, méhsejt) használ. Személyes tapasztalatait, traumáit egy univerzálisabb problémakörbe illeszti így bele. Terra incognita című kiállításán az egyéni sorsot érintő, társadalmi jelentőséggel bíró meddőség problémáját tematizálja – a komplex vizuális-akusztikai rendszerének alapformája ezúttal a méhsejt-motívum.
MYMUSEUM GALÉRIA –Barbara Moura, Szendrő Veronika, Isabel Val; Beszélgetések magammal
MYMUSEUM GALÉRIA
1074 Budapest, Dohány utca 30/a.
Barbara Moura, Szendrő Veronika, Isabel Val; Beszélgetések magammal
2021. április 10. – június 13.
Nyitva tartás: Hétfő – péntek: 14.00 – 20.00, vasárnap: 14.00 –18.00
A kiállított munkák az ember és a körülötte lévő világ közötti szerteágazó kapcsolatokat történetmesélésen keresztül vizsgálják. A három kiállító művész olyan személyes történeteket vizsgál, melyek érzékeny témákat érintenek, és vizsgálatuk eredményeképp fontos vallási, társadalmi és pszichológiai kérdések megértését segítik elő. Hagyományos műfajok szerkezetét ill. vizualitását követik, például az imáét, a gyerekrajzét, a képregényét, ami a néző számára egy ismerős terepet hoz létre a befogadáshoz. Ez az otthonosság érzés pedig lehetőséget teremt egy mélyreható értelmezéshez, ami több, egymáshoz több ponton kapcsolódó szálat érint.
OLASZ KULTÚRINTÉZET – XÉNIA GALÉRIA – Letizia Battaglia – A szépség mindenekfölött
OLASZ KULTÚRINTÉZET – XÉNIA GALÉRIA – 1088 Budapest, Bródy Sándor u. 8.
Letizia Battaglia – A szépség mindenekfölött
2021. április 22. – május 20.
Nyitva tartás: hétfő – péntek 15.00-20.00
„Háborúk, környezetszennyezés, szegénység. maffia, a fotósok mindenhol ott vannak és mindenről be akarnak számolni. Majd elérkeznek azok a pillanatok, amikor mindez elviselhetetlenül feleslegessé válik, és mást keresel. A békét keresed, egy simogatást, egy mosolyt. Egy nő egyszerű, meztelen teste, nekem ma, 86 évesen, az maga a szépség. Egy kislány komoly pillantása, amit véletlenül elkapok, az maga az öröm. A többit elvégzi a fényképezőgép.” – Letizia Battaglia
BUDAPESTI SZLOVÁK INTÉZET - Peter Župník: ANIMA
BUDAPESTI SZLOVÁK INTÉZET – 1088 Budapest, Rákóczi út 15.
Peter Župník: ANIMA
2021. május 20. – július 2.
Nyitva tartás: Hétfő – csütörtök: 10:00 – 16:00, Péntek: 10:00 – 14:00
Az ANIMA az állatvilág tematikáját feldolgozó különálló fényképkészlet, mely 1980 óta folyamatosan bővül. A műveknek saját történetük van, de önmagukban is megállják a helyüket. A legrégebbiek eredetileg fekete-fehérek, utánfestettek. Az újabbak fára nyomtatásuk után szintén utólag lettek megszínezve. Így születhettek meg ezek az unikális alkotások. A gyűjtemény 100 db művet foglal magába, mely 2018-ban a trenčíni (trencséni) Miloš A. Bazovský Galériában volt először megtekinthető.
TOBE GALLERY – BEDE Kincső - Három színt ismerek a világon
TOBE GALLERY – 1088 Budapest, Bródy Sándor utca 36.
BEDE Kincső – Három színt ismerek a világon
2021. április 14. – május 15.
Nyitva tartás: szerda – péntek 14:00 – 18:00 szombat 11:00 – 15:00
A kiállítás címét adó Három színt ismerek a világon című sorozat reflexió a Ceaușescu korszak Romániájára. A képanyag címe a Román Szocialista Köztársaság himnuszának első sorára utal, amit az alkotó igyekezett átültetni a fotográfia nyelvezetére és azon keresztül, annak segítségével figyelni, elemezni a jelentését. Bede Kincső munkájának kiindulópontja egyfelől a mindig aktuális, örök dilemma: hogyan tudnak a különböző történelmi tapasztalatokkal rendelkező generációk együtt élni, együttműködni a családi, illetve a tágabb közösségekben. Másik témája a kelet-európai társadalmakat feszítő, ki nem beszélt történelmi múlt, a szocializmus örökségének feldolgozása a radikálisan megváltozott társadalmi-gazdasági és személyes viszonyok között.
YUNUS EMRE ENSTITÜSÜ – Anatólia Színei
YUNUS EMRE ENSTITÜSÜ – TÖRÖK KULTURÁLIS KÖZPONT – 1062 Budapest, Andrássy út 62.
Anatólia Színei
2021. április 9. – május 10.
Nyitva tartás: hétfő-péntek 09.00-18.00
Anadolu, vagyis Anatólia az ismert történelem kezdetétől fogva nem csak otthont adott a különböző civilizációknak, hanem az időben egymástól távoli kultúrák között hidat is teremtett. Anatólia antik földjén minden egyes civilizáció nyomot hagyott, akár végleges, akár átmeneti otthonaként fogadta el. Hatása építészetében, népi művészetében, konyhájában, de leginkább lakóinak arcán él tovább.
Helyszínek
A Budapest Fotó Fesztivál ideje alatt a főváros pezsgő fotográfiai központtá, tájékozódási ponttá válik…