MÉLYÁRAMOK – megnyílt a MODEM és a Budapest FotóFesztivál közös kiállítása
Örömmel tudatjuk, hogy a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ és a Budapest FotóFesztivál együttműködésében megvalósult MÉLYÁRAMOK – Kortárs magyar fotográfia kontra klasszikusok kiállítás nemrég megnyílt.
MÉLYÁRAMOK
.
Kortárs magyar fotográfia kontra klasszikusok
2019. december 14- 2020. március 15.
Ezek a felvetések voltak a kiindulási pontjai annak a kiállítássorozatnak, amely a klasszikus műfajok kortárs fotográfiai jelenlétének vizsgálatát tűzte ki célul. Talán a legizgalmasabb vállalkozás a párhuzamok, kapcsolatok, mélyáramok feltárása és megmutatása a magyar fotográfiában: ahogyan a kortárs alkotók a klasszikus műfajokra reflektálva folytatják a történeti hagyományokat, vagy éppen szembefordulva a tradíciókkal teljesen új válaszokat keresve. Mindkét kortárs gesztusban – akár folytatás, akár meghaladás – tetten érhetők az elevenen ható vagy rejtőző mélyáramok.
Ha erről nem veszünk tudomást, különösnek tűnhet a hazai közeg kortárs fotográfusait és munkásságukat a klasszikus művészettörténeti műfajok és elődeik munkássága mentén vizsgálni. Pedig korántsem az. A Budapest FotóFesztivál keretein belül immár harmadik éve igyekszünk e területet feltérképezni és ezeket a mélyáramokat bemutatni a nagyközönségnek. Most, a MODEM kiállításán – teljesen újragondolva és válogatva a műveket – fókuszáltan és komplexen vizsgálhatjuk e mélyáramokat a klasszikus és kortárs magyar fotográfusok munkáin keresztül. Bármennyire is jellemző ugyanis a kortárs művészeti és ezen belül a kortárs fotóművészeti törekvésekre az interdiszciplináris gondolkodás, hozzáállás, a megszülető sorozatok, projektek gyakran a hagyományos műfaji keretek között öltenek alakot vagy azokat használják előképekként, illetve reflektálnak a fotótörténeti tradíciókra.
A Mélyáramok kiállítás fontos szekciója a Szőllősi-Nagy–Nemes Gyűjteményből a hagyományos műfajok mentén válogatott képanyag. Ez a ma már klasszikusnak számító nagy alkotókat megidézve mutatja meg a tetten érhető hatásokat a magángyűjtemény keretein belül.